Leczenie ortodontyczne w gabinecie stomatologa

Leczenie ortodontyczne w gabinecie stomatologa

W wielu gabinetach dentystycznych można znaleźć specjalistów z konkretnych dziedzin stomatologii. I tak np. w klinikach przyjmują nie tylko lekarze stomatologii zachowawczej, ale również specjaliści z zakresu endodoncji, periodontologii, stomatologii dziecięcej i nie tylko. Ostatnio bardzo popularne stało się leczenie ortodontyczne. Pomimo tego, że nie należy ono do najtańszych, ludzie zaczęli zdawać sobie sprawę z tego, że naprawdę warto leczyć wady zgryzu.

Stomatolog zajmujący się leczeniem wad zgryzu

rzeszów stomatologTo one prowadzą często do odkładania się kamienia nazębnego, zmian próchnicowych i nie tylko. Poza tym nie trzeba wspominać nawet o kwestiach estetycznych – każdy chciałby mieć piękny, zdrowy i prosty uśmiech. Teraz można to osiągnąć nie tylko u dzieci, ale również u dorosłych. Tak! Dorośli również mogą nosić aparaty ortodontyczne, a rodzajów takich aparatów jest całkiem sporo. Najbardziej popularne (i również najtańsze) są aparaty ortodontyczne cienkołukowe stałe, metalowe. Koszt takiego aparatu na jeden łuk zębowy to kwestia ok. 1700 zł. Z pewnością rzeszów stomatolog poinformuje nas o kosztach całego leczenia ortodontycznego. Najpierw musimy wyleczyć wszystkie zęby, bo bez tego nie można podjąć leczenia ortodontycznego. Po wyleczeniu zębów i dokładnej higienizacji konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego pantomograficznego. Jest to zdjęcie obu łuków zębowych. Należy również wykonać zdjęcie cefalometryczne – jest to typowo ortodontyczna projekcja RTG, na której wykonuje się wszystkie pomiary (tzw. analizę cefalometryczną). Na pierwszej wizycie ortodonta pobierze również wyciski zębowe, z których technik stworzy modele gipsowe. Dopiero na kolej wizycie w gabinecie ortodontycznym otrzymamy plan leczenia wraz z kosztorysem. Zazwyczaj ortodonci dają pacjentom wybór – mogą wybierać spośród leczenia ekstrakcyjnego i nieekstrakcyjnego. Niektórzy ortodonci leczą wady tylko bez ekstrakcji. Inni z kolei uważają, że w niektórych przypadkach ekstrakcja jest po prostu konieczna, aby później nie było problemów z korzeniami i dziąsłami.

Wszelkie wątpliwości zawsze warto konsultować z ortodontą. Można też pojawić się na konsultacji u kilku ortodontów, bo każdy z nich może mieć inny pomysł na leczenie wady. Po założeniu aparatu należy co miesiąc pojawiać się na kontrolach w celu aktywacji łuków. Aparaty stałe nosi się zazwyczaj około 2 lat. Po tym czasie aparaty są zdejmowane, a z tyłu zębów przykleja się płytkę retencyjną. Ma ona na celu zapobiegać powtórnemu cofnięciu się zębów i powstaniu pierwotnej wady zgryzu.